Mapa i model na podstawie skaningu laserowego.

Jeden z naszych ostatnich projektów realizowaliśmy na zlecenie firmy Airliquide na Hucie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej.  

Ze względu na mocno zagęszczony infrastrukturą przemysłową teren, podjęliśmy decyzję o wykonaniu po raz pierwszy mapy do celów projektowych na podstawie naziemnego skaningu laserowego.

Do takiej decyzji, dodatkowo skłonił nas fakt, że  pomiary na zakładzie przemysłowym wymagają dodatkowo użycia wysokich środków ostrożności. Niezbędny sprzęt BHP, detektory gazu utrudniają pracę podczas pomiarów klasycznych.

Pomiar terenowy  musiał zostać wykonany rzetelnie i szybko. Dysponujemy naziemnym skanerem marki Leica. Model P40 to idealne urządzenie do uzyskania szczegółowej i dokładnej chmury punktów. W obszarze będącym tematem zlecenia należy poruszać się po ścieżkach wyznaczonych przez specjalistów do spraw BHP. Zasięg skanera sięgający do 100 metrów gwarantował, że z oddalonych stanowiska zeskanujemy wszystkie istotne elementy.

zdjęcie-z-pomiarow

Przewaga metody skaningu laserowego nad pomiarem klasycznym, w takim terenie jest znacząca.

Według oszacowanych wyliczeń czas pomiaru można skrócić ponad dwukrotnie. Zakres uzyskanych danych i spektrum ich późniejszych zastosowań jest niewspółmiernie większe.

Orientacja chmury punktów opierała się sytuacyjnie o punkty tachimetrycznej osnowy pomiarowej, dowiązanych metodą pomiarów satelitarnych GNSS. Wysokościowo dowiązanie wykonano do reperu państwowego metodą niwelacji. Wszystko zatem, zostało wykonane zgodnie z zachowaniem obowiązujących standardów i wytycznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych. Opisana metodologia działania umożliwiła wykonanie na podstawie chmury punktów mapę do celów projektowych.

Cały operat z opisem wykorzystywanych technologii przekazano do stosownego, powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Materiały i operat zostały pozytywnie zweryfikowane i przyjęte do zasobu.

Zespół projektowy otrzymał do swoich prac zarówno chmurę punktów i cyfrowe podkłady mapowe.

Skaning laserowy na tym projekcie posłużył również do zamodelowania 3D odcinka estakady, który wymagał adaptacji. Nasz zespół zgodnie z wytycznymi projektanta zbudował model 3D w środowisku 3D BIM. Całość opracowania została wykonana w spójnym do mapy układzie odniesienia. Finalnie nasz zespół przygotował, zgodnie z wymogami do środowiska projektowego SmartPlant firmy Hexagon.  

Praca w przestrzeni 3D znacznie skraca proces projektowy. Jednocześnie pozwala wyeliminować typowe błędy jakie powstają przy projektowaniu 2D. Dużo łatwiej jest skoordynować projekt jak również usunąć pojawiające się kolizje różnych branż.

Może Ci się spodobać również

Skaning oraz ortofotomapa 70 km linii 400kV.
Czytaj więcej
Model BIM architektury budynków przemysłowych.
Czytaj więcej
Projektowanie Przyszłości 2024
Czytaj więcej
Ortofotomapa pozyskana z nalotu fotogrametrycznego dronem
Czytaj więcej
Oficjalny dealer w Polsce:
Septentrio